PARP | Wspieramy e-Biznes | Portal Innowacji | Akademia PARP | KSU | EEN | Polski Produkt Przyszłości

Krajowy System Usług

  • Strona główna

Prezenty o małej wartości wolne od podatku

Źródło: Gazeta Prawna
Autor: Krzysztof Koślicki
Data publikacji: 2 lipca 2009

Omówienie artykułu

Przekazywanie drobnych prezentów nie podlega opodatkowaniu VAT.

Co do zasady, przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT, gdy dokona dostawy, czyli przekaże należące do niego towary na cele inne, niż te, które związane są z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Przedsiębiorca zwolniony jest z płacenia podatku od towarów i usług jedynie, gdy przekazuje prezenty o małej wartości. Do takich zaliczane są towary, których łączna wartość nie przekracza 100 zł w roku podatkowym.

Zwolnienie z VAT takiego przekazania uwarunkowane jest prowadzeniem przez przedsiębiorcę ewidencji wydawanych towarów, która pozwala na ustalenie tożsamości obdarowanych.

Przedsiębiorca nie musi prowadzić ewidencji wydanych towarów jedynie wtedy, gdy wartość jednostkowego prezentu nie przekracza 10 zł, która rozumiana jest jako cena nabycia lub wytworzenia towaru netto.

ITBC Communication